Parry Sound Curling Club     

           12 Johnson Street    (Mailing address:  P.O. Box 738)
           Parry Sound, ON  P2A 2Z1

          e-mail: psccurlingclub@bellnet.ca


     Home  About Us  Bonspiels  2-4 Bonspiel  Calendar  Game of Curling  Map  Membership  Photo Galleries  Schedules  Scores & Standings  Rentals  Youth Curling  PSM Interclub

About Us
2-4 Bonspiel
Game of Curling
Photo Galleries
Sunday Practice
Youth Curling

Popular Links   


  Canadian Curling Association


Registration for 2015-16 season:

Would you like to become a member for the 2015-16 season?  Go to the Membership page for a copy of the registration form. 

**Remember the form is two pages long and both sides should be filled out completely.

Do you know someone who has never curled and would be interested in becoming a member?  The cost for a new member is only $150 (plus $12.00 OCA fee and HST) and gives the new person unlimited night-time curling.

Bingo summer 2015:

Looking for a good way to get your volunteer hours done over the summer?  Sign up for a Bingo on a Monday night!

Just take a look at the calendar and then call Trudie or e-mail Nanci telling us what day you would like to help on a Bingo. 

Click here for a copy of the volunteer calendar -> Calendar


And Coming in November:

The 38th Annual Georgian Bay Ladies Open - Nov. 20-22, 2015.

For an entry form - click the following link:  Registration Form GB Ladies Open 2015.pdf


2014-15 Curling Season Wrap-up:


Congratulations to all of our PSCC curlers who made it to the Provincial championships this season.  Our Senior mixed team finished 2nd in the entire province! Way to go team Jennings!

Tyler and Mackenzie Marshall finished 4th in Ontario curling with Emma Clendenan of Port Carling!

Liam Thompson's team had some close losses and finished with a 2-5 record!

Fantastic job everyone!  We are very proud of you.

PSCC Senior Mixed team:

Scott Jennings, Debbie Iezzi, Joanne Gill  and Al Bourgeois

PSCC Bantam Mixed team:

Laura Thompson (coach), Adam Walker (second), skip Liam Thompson.

Kate Lynne Hinksman (lead), and Maddison Fisher (vice)

PSCC Bantam mixed curlers:

Tyler Marshall (vice), Emma Clendenan (skip),

Katherine Brown (coach), Grace Lloyd (second), and Mackenzie Marshall (lead)

Final Record - 5-2

Finished 2nd in the province

Final Record - 2-5

Final Record - 4-3

Finished 4th in the province


Here is the link to the Senior Mixed scoreboards:


And the link to the Bantam Mixed scoreboards:


What else is happening this month:

The Club championship:

Congratulations to our new club champions!

 Kari Barks, Cec Barks,

skip Laurie Robinson and Erin Walker

  Teams that played in the Club Championship:



It was a very good year for the women's teams in the Club Championship. Laurie Robinson's team defeated Julie Truscott's team in the Main Event final to become the 2015 Club Champions.  Congratulations to both women's teams!

In the consolation final it was April McNamara (Gill's Wed. night team) who defeated Ron Marshall in a very close game.  April's last run-back take-out was the game winner.  What a fantastic shot!

Both the second and third events were tied after 8 ends - and in a shoot-out for each, both skips put rocks on the button or very close to it.  How exciting to watch!

Winner of the second event was Cody MacDonald's Thursday night team defeating Bob Gilman (Scott Somerset's Thursday night team).

The third event was won by Jason Cutler (Al Bourgois' Tuesday night team) over Bruce Shadd's Monday night team.


Congratulations to all of the competitors and the winners and runners-up in each event.  Well done all!

From top left:

Consolation winners:

Andrea Tranter-Tiffin, Wendy Shroeder, April McNamara and Melissa Hube


2nd Event winners:

Steve Smith, Scott Collison and Cody MacDonald


3rd Event winners:

Paul Milligan, Ron Gill and Jason Cutler (missing Scott Marshall)


Main Event runners-up:

Julie Truscott, Audrey Milligan and Tracey Sitts


Second Event runners-up:

Bruce Tiffin, Robin Dyck, Fred Loosemore and Bob Gilman


Volunteer of the year award winner

Bob Gilman

Service and Commitment award winner Ray Pavlove Congratulations to Bob and Ray

Bob won his award for the time and effort he puts into taking all of those wonderful photos at bonspiels etc.

(Note: I had to do a crop of him from a previous photo as he could not take his own photo)




Ray won his award for all of the things he has done for the club, Timbits and junior curling in general.  Also for his work this past season on the 2-4 Supporting our Troops Bonspiel.




News ->

Parry Sound High School Curling:


The Parry Sound High School girls curling team of Nicole Heikoop, Ashlyn Simpson, Arden Milligan and Elizabeth Edington travelled to OFSAA March 9-12 in Trenton/Brighton and Stirling. They won all four games in their round robin play going 4-0. In the quarter finals they played Walkerton Secondary School and won 8-4. Although they were unsuccessful in the semi finals and finals, they finished fourth in the Province and represented the school and club very well. An amazing accomplishment by the team- congratulations!

Pictured wearing their antique bronze medals:  Julie Truscott (coach), Elizabeth Edington, Arden Milligan, Ashlyn Simpson and skip Nicole Heikoop.









For further news regarding our young curlers, see the Youth Curling Page.


Friends and Family Spiel 2015:

Winners of the Friends and Family Spiel 2015

Mike and Pat Jarzembecki, Nanci and Allan Beers

(The Johnston girls and spouses)


Bruce Tiffin, River, Cassidy Taylor, Andrea

Missing - Skylar Tranter-Tiffin


Go to the photo gallery page and click on the link for some photos from the Friends and Family Spiel 2015.


Harry Duncan Spiel 2015:

Winners of the Harry Duncan Spiel 2015

Kristy Russell, Rebecca Cutler,

Brad Russell and Jason Cutler


Jeff Betts, Amy Betts, Bruce Shadd

and Julie Truscott (filling in for Sue Shadd)


Click on the following link for candid photos from the bonspiel



Practice Ice 2014-15:

Practice ice is available on Sundays and Joanne and Ron Gill are once again taking care of scheduling. 

If you would like to book ice for practice or for a make-up game, you must do so by emailing them at randjgill@hotmail.com.


Wrap-up of 2013-14:

Year end dinner and awards 2014:

Joyce Baskey Memorial Volunteer winner

Terri Weeks - with Dennis Baskey

Volunteer of the year award winner

Shelley van Erp - with Al Bourgeois


 Service and Commitment award winner  Dennis Baskey - with Al Bourgeois


Timbits 2014:


The 2014 Timbits Provincial Champions were also recognized

at the closing dinner.


Pictured on the right are:

Brayden MacEwen, Rachel Reevie, Kate-Lynne Hinksman

and Maddie Fisher from McDougall P.S.! 

(with coach Calvin Fisher.)


Congratulations everyone!


Click on the link to see their final path to the Championship Play-Off Finals.pdf


For a gallery of photos - see the Youth Page.

Club Championship:

The new Club Champions have been decided.  It was Bruce Shadd v Bruce Shadd in the finals. 

Needless to say - Bruce Shadd won!  That is to say Bruce's Thursday team emerged as the victors a

gainst his Monday night team, skipped by Glen Dadswell.

Congratulations to our new club champions!

Bruce, Cody MacDonald, Bob Hawkins and Wayne McGill


  Teams that played in the Club Championship:


For a copy of the draw, click on the following button.  Club championship draw 2014   

For more information and full rules for the Club Championship qualifiers click on the following link -> Club Championship Format 2013 2014.pdf   


Men's Closing Bonspiel:

Click on the following link Men's Closing Bonspiel 2014 for a copy of the completed draw. 


Closing ‘Spiel Results:   

A Event Winner  – Al Bourgeois

    Runner up      – Scott Somerset

B Event Winner – Phil Lewkoski

   Runner up     – Hugh Logan

C Event Winner – Dave Gibson

    Runner up     – Bob Gilman

D Event Winner – Glen Dadswell

     Runner up   – Doug Kerr



Men's CLosing 2014

Click on the link for a photo gallery of winners.


Harry Duncan Bonspiel:


The winners of this year's Harry Duncan Bonspiel are Dave Gibson, Debbie Iezzi, John Iezzi and Martha Gibson.

Runners-up are:  Dan Hill, Sandra Villeneuve, Audrey Milligan and Rob Morrish.

Congratulations to all of the winners and runners-up!

Bob Gilman took some excellent action shots during the Harry Duncan Bonspiel. 

The winners of each event of the Harry Duncan Bonspiel are also shown in the second photo gallery.

Just click on the following links to access the photos.


Harry Duncan 2014 - Action
Event Winners and Runners-up
The Family and Friends Spiel was held on Feb. 8th. 

Here is a link to an album of photos taken by Bob Gilman at the spiel.

Family & Friends 2014
2014 Mixed Doubles Tournament:

The winners of this years mixed double tournament are Julie Truscott and Cody Macdonald, who defeated Nanci Beers and Phil Lewkoski in the finals.

Bob Gilman and Bonnie Felker defeated Bob Price and Cathy Nash to win the second event and Joanne and Ron Gill won the third event.

(Click on the following link for the rules of play. MIXED DOUBLES CURLING RULES)



Please check our archives for additional information about past curling seasons

 Parry Sound Curling Club Wrap-ups

For the wrap-ups from 2009-13 click on one of the following links

Parry Sound Curling Club Wrap-up 2012-13

Parry Sound Curling Club Wrap-up 2011-12

Parry Sound Curling Club News Wrap-up 2010-11

Parry Sound Curling Club Wrap-up 2009-10


horizontal rule

Home About Us  Bonspiels  Calendar  Game of Curling  Map  Membership   Photo Galleries  Schedules  Scores & Standings  Rentals  Youth Curling


 For problems or questions regarding this web click on one of the following contacts


or abourgeois
Last updated: 04/27/15.

horizontal rule

Home About Us  Bonspiels  Calendar  Game of Curling  Map  Membership   Photo Galleries  Schedules  Scores & Standings  Rentals  Youth Curling


 For problems or questions regarding this web click on one of the following contacts


or abourgeois
Last updated: 04/27/15.